Cztery pory roku w Izbie Regionalnej

Całe życie dawnej wsi podległo specyficznemu kalendarzowi, który określić można mianem obyczajowo- obrzędowo- liturgicznego. Przebiegało ono też w rytmie zgodnym z przemiennością pór roku, w odwiecznie ustalonym porządku natury. Mamy tego dowody w polskiej literaturze, w twórczości m.in.: Mikołaj Reja, który pisał w „ Żywocie człowieka poczciwego”: (…) Ale iż różne są czasy w roku, też są i różne przypadki i w gospodarstwie, i w każdej sprawie człowieka poczciwego, gdyż rok jest na czworo rozdzielon: naprzód wiosna, więc lato, po tym jesień, więc zima”. Również Władysław Reymont swoją powieść „Chłopi” obrazującą życie polskiej wsi, podzielił na cztery części, zatytułowane: Jesień, Zima, Wiosna, Lato.

Zgodnie z tym odwiecznym, tradycyjnym porządkiem natury również działania i zajęcia w naszej Izbie Regionalnej podzieliłyśmy na pory roku.

W niżej przedstawionych prezentacjach przypominamy wszystkie aktywności i zajęcia, które miały miejsce jesienią, zimą i wiosną. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.