"Święty kąt" i ozdoby

Na wprost drzwi wejściowych przestrzeń tworzył tzw. święty kąt. Stał tam zwykle stół, nakryty białym obrusem. Na nim ustawiano krucyfiks lub gipsową figurkę Matki Boskiej. Używano go tylko przy wyjątkowych okazjach – podczas uroczystości świątecznych i rodzinnych lub wizyty księdza po kolędzie. Nad łóżkami zawieszano w jednym rzędzie obrazy z wizerunkami świętych. Były to najczęściej drzeworyty i oleodruki nabywane w miejscach kultu, np. podczas pielgrzymek do Częstochowy. Na święta – Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki – bielono izbę glinką. Później rozpowszechniło się dekorowanie izb dużymi makatkami malowanymi na szarym płótnie lub ceracie, które przedstawiały najczęściej pejzaże z łabędziami lub jeleniami.