Z lekturą w Izbie Regionalnej

Nasza Izba Regionalna to miejsce magiczne, może zmieniać się w zależności od potrzeb i okoliczności.

Czasem jest strefą wyciszenia, w której można posłuchać opowieści  o minionych czasach, ludziach oraz przedmiotach, które im służyły, czasem wiejską kuchnią pełną gwaru i rozgardiaszu, wówczas idą w ruch żarna, młynki, maśniczki i wyrabia się  tu masło, czy przygotowuje kiszonki. Bywa też starym kinem, dzięki któremu można przenieść się do czasów dzieciństwa i obejrzeć bajki na starych przeźroczach.

Izba Regionalna to również wspaniałe miejsce to tego, aby w innych okolicznościach niż szkolne klasopracownie, porozmawiać o lekturach, których tematyka nawiązuje do historii, tradycji i obrzędowości. Takim utworem są „Dziady ” Adama Mickiewicza.                                                            Z zaproszenia do powtórzenia wiadomości z lektury w Izbie Regionalnej, w nieco innej niż zwykle formie, skorzystały klas 8e i 8c. Ten ostatni zespół przybył do Izby pod opieką Pań  Renaty Adamskiej i Moniki  Milczanowskiej.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści związanych z kultem zmarłych i jego rolą w polskiej kulturze i tradycji, popracować z rekwizytami nawiązującymi  do treści utworu, a także przypomnieć sobie bohaterów i pouczenia płynące z lektury,  opierając się o symboliczne przedmioty, słowa i grafikę. Młodzież pracowała aktywnie, chętnie zgłaszając się do poszczególnych zadań. Może taka forma pracy pozwoli lepiej zapamiętać lekturę i przybliży uczniów do sukcesu na egzaminie?

Edyta Szewczyk