„Ratujemy i uczymy ratować”

W dniach16, 23 i 30 listopada 2022r.odbył się cykl szkoleń uczniów klas 3w zakresie udzielania pierwszej pomocy

Szkolenia, realizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego

„Ratujemy i uczymy ratować”

Prowadziła p. Aleksandra Czech – szkolny koordynator programu. W dniach 16 i 23listopada, trzecioklasiści otrzymali podręczniki i telefony zabawki, wykorzystywane później do ćwiczeń ratujących życie. Pani Czech przedstawiła uczniom założenia programowe oraz zaprezentowała pomoce dydaktyczne, w które wyposażyła szkołę Fundacja WOŚP. Uczniowie omówili z prowadzącą schemat czynności:

• sprawdzenie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia
  • sprawdzenie przytomności poszkodowanego
  • wzywanie pomocy
  • sprawdzenia oddechu poszkodowanego
  • układanie w pozycji bocznej bezpiecznej
  • resuscytację krążeniowo – oddechową.

Następnie dzieci ćwiczyły wzywanie pomocy przy użyciu złożonych przez siebie telefonów zabawek oraz wykonywały uciskanie klatki piersiowej z wykorzystaniem małych fantomów.

W dniu 30 listopada, w szkolnej auli, uczniowie klas 3a i 3b obejrzeli film animowany, w którym doktor Kręciołek w prosty i obrazowy sposób pokazał, jak należy się zachować, gdy zdarzy się wypadek i ktoś potrzebuje pomocy. Trzecioklasiści z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadając na zadawane im pytania. Nasi szkolni instruktorzy – Pani Aleksandra Czech oraz Pan Piotr Bluj wspólnie z ochotnikami demonstrowali łańcuch przeżycia.

Szkolny koordynator programu – Aleksandra Czech.