Dziś dzień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.

Wigilię św. Andrzeja poprzedza wieczór pełen wróżb i zabaw. W związku z tym, w szkolnej izbie regionalnej spotkaliśmy się, aby tradycji stało się zadość.

Tutaj, dzięki sprzyjającym okolicznościom, mogliśmy się dowiedzieć nieco więcej o andrzejkach, poprzedzających je katarzynkach i hucznych zabawach tuż przed adwentem.
Kiedyś traktowano je bardzo poważnie ze względu na indywidualny rytuał i matrymonialny charakter. Z czasem przybrały formę zbiorowych zabaw.
„Odczytywaliśmy” i my naszą przyszłość poprzez lanie wosku przez klucz, a następnie rozszyfrowanie cieni pojawiających się na ścianie. Było też obieranie jabłek i rzucanie skórek za siebie. Sprawdzaliśmy również, czyja świeczka najszybciej dobije do brzegu. Losowaliśmy kubeczki skrywające pieniążki, muszelki, kluczyki i serduszka.
Bawiliśmy się wyśmienicie i doceniliśmy, że możemy spotykać się w tak pięknym miejscu.

Monika Sądelska
Edyta Szewczyk