Bliżej Naszego Patrona

Chcąc jeszcze lepiej poznać życie Patrona Szkoły, udaliśmy się do Izby Pamięci Ks. Zdzisława Peszkowskiego znajdującej się przy kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla.

Naszą przewodniczką została Honorowa Obywatelka Miasta Sanoka, harcmistrzyni - pani Krystyna Chowaniec. Izba zawiera mnóstwo pamiątek związanych z sanoczaninem, który sławił swoje miasto w różnych częściach świata. Przekraczając jej progi, można znaleźć się w salonie, sypialni czy gabinecie patrona. Liczne eksponaty przywiezione ze stolicy, pamiątki z domu mamy księdza, pozwalają odczuć klimat i atmosferę tych miejsc. To niezwykłe uczucie usiąść na kanapie, na której zasiadali znamienici goście, przybywający do ks. Biurko założone dokumentami, wizytówkami, kalendarzami i plannerami, wyglada jakby jego właściciel wyszedł tylko na chwilę….. Oczywiście nie sposób pominąć tych rzeczy, które ściśle korespondują z tragedią Miednoje czy  Katynia . Izba kieruje nasz wzrok także na liczne talenty, pasje oraz drogę duchową kapłana. Książki Jego autorstwa, zdjęcia przypominające o zaangażowaniu w sztuki teatralne, kształcenie i opiekę nad dziećmi w Indiach czy w końcu niepowtarzalne wizerunki Matki Boskiej gromadzone przez Zdzisława Peszkowskiego i sprowadzone nawet ze Stanów Zjednoczonych, gdzie również mieszkał. Pamiątki ofiarowane przez Polonię rozsianą w różnych częściach świata potwierdzają, że był to Obywatel Świata nade wszystko miłujący swój kraj, swoje miasto rodzinne, a także szanujący każdego człowieka.
Dziękujemy za piękne spotkanie.

Edyta Szewczyk
Monika Sądelska