KLASA 3A NA ZAJĘCIACH W IZBIE REGIONALNEJ – „Niezwykła historia zwykłego ziemniaka”.

Dnia 30 maja klasa 3a po raz kolejny odwiedziła Szkolną Izbę Regionalną. Tym razem zajęcia o i z ziemniakiem.

W pierwszej części zajęć Panie przybliżyły uczniom ciekawą historię ziemniaków i ich dość długą drogę na nasze stoły. A przybyły one do Europy w drugiej połowie XVI wieku z Ameryki Południowej. Nazywane „ziemnymi jabłkami”, nie od razu trafiły do jadłospisu Europejczyków, ponieważ uważano je za rośliny o tajemniczych właściwościach. Początkowo podziwiano je tylko za dekoracyjność, gdyż kwiaty ziemniaka stały się ozdobami i naturalną biżuterią. Później odkryto właściwości lecznicze tej rośliny. Jednak dopiero po ponad dwustu latach od sprowadzenia ziemniaka do Europy, poznano jego walory kulinarne.

Do Polski przywiózł je król Jan III Sobieski, który wracając z wyprawy wiedeńskiej, zabrał bulwy ziemniaka jako prezent dla królowej Marysieńki. Rośliny te zostały posadzone   w ogrodach wilanowskich, by piękne ich kwiaty mogły cieszyć oko królowej. Podobnie jak   w innych krajach Europy, tak i w Polsce początkowo doceniano tylko ozdobne i lecznicze cechy tej rośliny, nie biorąc pod uwagę możliwości wykorzystania jej w kuchni. Pod koniec XVIII w. zaczęto uprawiać ziemniaki na większą skalę i wykorzystywać jako pożywienie.
            Drugą część zajęć stanowiły warsztaty poświęcone potrawom z ziemniaków, a ich ukoronowaniem było przygotowanie przez uczniów sałatki ziemniaczanej i jej degustacja.
           Uczniowie kl. 3a wraz z wychowawcą Krystyną Stec-Lenart serdecznie dziękują p. Edycie Szewczyk i p. Magdalenie Piecuch za  przygotowanie pouczających i popartych praktycznym działaniem zajęć.