Sanoccy bohaterowie powstania styczniowego.

W tym roku przypada 160 rocznica wydarzenia , które zapisało się z wielu powodów na kartach dużej i małej historii.

W związku z tym w kraju odbyło się szereg imprez sławiących dobre imię tych, którzy stanęli do walki z wrogiem.
Również w naszym mieście i tym samym w naszej szkole przypomniano o powstaniu przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszonym  Manifestem 22 stycznia  wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy.
Pięknie na kartach historii szkoły zapisał się występ uczniów, a w szczególności ucznia klasy 7a Mateusza Wiśniowskiego podczas konkursu recytatorskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Wychowawców Eleuzis pod patronatem Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Burmistrza Miasta.
Udział w sesji naukowej  dotyczącej Branki i Powstania Styczniowego w Sanockim Domu Kultury stanowił doskonałą okazję przeżycia lekcji historii czasami mało znanej i popularnej- zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
Kolejnym przedsięwzięciem był cykl spotkań poświęconych wydarzeniu omówionych w ramach zajęć innowacyjnych Historia, kultura i sztuka miasta Sanoka. Pani Edyta Szewczyk przybliżyła uczestnikom spotkań przebieg wydarzeń, sylwetki bohaterów- w tym sanoczan oraz mieszkańców okolic, którzy wzięli udział w bitwach i potyczkach powstania.
Wymownym i niezwykle przejmującym było z kolei wyjście na cmentarz centralny, gdzie uczniowie klasy 5a i 4b wraz z opiekunkami paniami: E. Szewczyk i M. Sądelską odnaleźli groby bohaterów tamtych dni. Udało nam się dotrzeć do kilku i zapalić znicze.
Poza tym dzięki uprzejmości Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku- Pana Leszka Puchały w holu szkoły pojawiły się tablice informacyjne przybliżające zapis wydarzeń 1863-1864.
Było to możliwe dzięki staraniom Dyrektora Szkoły-Pana Marka Wojtowicza.
Pozostało jeszcze oczekiwanie na wygraną w konkursie czyli udział w dwóch rajdach tematycznych, które odbędą się w czerwcu i październiku.

Monika Sądelska
Edyta Szewczyk