"Porozmawiajmy o wodzie" - zajęcia dla klas 4a i 4b

15 marca uczniowie klas 4a oraz 4b mieli okazję uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych dotyczących, tak niezbędnej nam do życia wody.

W formie między innymi filmu, dzieci poznały odpowiedzi na pytania o istocie wody, jej stanach skupienia, obiegowi w przyrodzie. W przystępny sposób dowiedzieli się także, czym jest susza i jak jej przeciwdziałać, jak powstaje powódź. Poznali sposoby na oszczędzanie wody i jej racjonalne zużycie. Aby móc sprawdzić swoją wiedzę, uczniowie rywalizowali rozwiązując „wodną krzyżówkę”. Najszybsi i najlepsi zostali nagrodzeni. Atrakcją podsumowującą spotkanie była gra w „Koło fortuny”, w której każdy mógł się sprawdzić. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Tercha z  Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Mamy nadzieję, że to początek nowej przygody, dzięki której wzrośnie świadomość pilnej potrzeby zadbania o naszą „niebieską planetę”.

Edukacja wodna prowadzona przez pracowników PGW Wody Polskie, na szczeblu centralnym i regionalnym ma za zadanie przekazywanie kompleksowej wiedzy gospodarce wodnej i misji PGW WP. To między innymi kampanie takie jak Stop Suszy i Stop Powodzi, program „Aktywni Błękitni” i szeroko zakrojona działalność w mediach społecznościowych.

Scenariusze lekcji, dla młodszych i starszych uczniów szkół podstawowych w przystępny sposób tłumaczą między innymi, czym jest susza i jak jej przeciwdziałać, czym jest wirtualna woda i ślad wodny. Wyjaśniamy, że niemal wszystkie rzeczy, które nas otaczają potrzebują do wyprodukowania wody, nieraz w dużych ilościach. A dzięki wodnemu kalkulatorowi, uczniowie mogą oszacować ile wody zużyto na wytworzenie ich własnych rzeczy – ubrań, plecaków, czy telefonów.

Magda Pietrow