Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

„Wydobyci z niepamięci, bohaterscy, choć Wyklęci;

teraz chlubą są Ojczyzny, za swe czyny odznaczeni:

Polscy Żołnierze Niezłomni – Niezwyciężeni…”                                  

Maria E. Szulikowska

        1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”, święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011  roku w celu upamiętnienia tych, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Jak napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta : „Dzień ten ma  być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego towarzysze.

W ramach obchodów  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na holu głównym przygotowano okolicznościową gazetkę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym, również tym związanym z ziemią sanocką. Nauczyciele historii i języka polskiego przeprowadzili pogadanki, projekcje filmów, a podczas zajęć innowacyjnych z historii regionalnej przypomniano sylwetki straconych w Sanoku wiosną 1946r. Władysława Skwarca, Władysława Kudlika i chorążego Henryka Książka.

 

                                                                                             Nauczyciele historii i języka polskiego