Widzieliśmy już spektakl "Opowieść wigilijna" w Teatrze "Maska"

14 grudnia o godz. 11:30 w Teatrze "Maska" w Rzeszowie uczniowie z klasy 6c  obejrzeli spektakl teatralny "Opowieść wigilijną".

To wzruszająca adaptacja słynnej powieści Karola Dickensa. Spektakl doskonale wpasowuje się w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Zrobiony z wielkim rozmachem pozostawia u widza niezapomniane wspomnienia. Zatwardziały, zgryźliwy pozbawiony serca samotny skąpiec, Ebenezer Scrooge w noc Bożego Narodzenia przechodzi niesamowitą metamorfozę. Przeistacza się  w człowieka hojnego, życzliwego i służącego pomocą innym. Ta wewnętrzna przemiana nie dzieje się tak od razu. Nastaje po wizycie dziwnych,  tajemniczych, a czasami przerażających gości oraz refleksji głównego bohatera nad swoim życiem. Na scenie pokazane są sytuacje z życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego z niegodziwości, jakich dopuścił się Scrooge. Skąpiec przekonuje się, że pieniądze nie dają radości, jeśli nie można się nimi dzielić. Miłość wcale nie jest, jak wcześniej sądził, najbzdurniejszą rzeczą, a święta nie oznaczają straty czasu, który lepiej przeznaczyć na pomnażanie pieniędzy. Dusigrosz porzuca swoje dawne życie i zaczyna o innych ludziach myśleć z życzliwością. Staje się ciepłym, serdecznym i pomocnym człowiekiem. Spektakl małym i dużym niesie przesłanie, że pieniądze w życiu nie są najważniejsze, a prawdziwe szczęście daje rodzina i miłość. Na widowni czuć magię świąt, nie tylko za sprawą bajecznej scenografii, m.in. śniegu, dekoracji świątecznych, kolęd, ale także ciepła i pozytywnych emocji płynących ze sceny. Chociaż, gdy pojawia się duch, niejeden widz poczuje zimno. Dzieją się też inne niesamowite rzeczy: ruszają się krzesła, stół, wieszak. Zapełniona po brzegi widownia była pełna podziwu i nagrodziła grę aktorów gromkimi brawami. Uczniowie klasy 6 c będą mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim, gdyż obecnie czytają powieść i będą ją omawiać na lekcjach języka polskiego. „Opowieść wigilijna” jest to książka zarówno dla dzieci jak i dorosłych, zawierająca ponadczasowe prawdy o człowieku skłaniające do refleksji i wzruszenia, nie tylko w zimowe, przedświąteczne wieczory. Młodzież spotkała się także z p. Pawłem Surówką, kierownikiem Organizacji Widowni, który zaprosił  do ponownego przyjazdu do teatru, a także zaproponował udział dzieci w lekcjach teatralnych, prowadzonych  w pomieszczeniach Teatru „Maska”. Tematy i metody lekcji są dostosowane do wieku uczestników. Warto się wybrać!

oprac. Renata Adamska, Sabina Bednarczyk