MIKOŁAJKOWE CZYTANIE

„Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju”

06 grudnia 2022 r. uczniowie z klasy 6 c SP nr 4 w Sanoku jak co roku uczestniczyli w „Mikołajkowym Czytaniu” w sanockiej filii PBW w Krośnie. Akcja „Mikołajkowe Czytanie” jest jedną z form promocji czytelnictwa, skierowaną do młodzieży szkolnej, którą biblioteka realizuje od wielu lat w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W tym roku uczniowie klasy 6 c poznali nie tylko prawdziwą, ale i baśniową historię Świętego Mikołaja. Dowiedzieli się skąd pochodził Mikołaj, co sprawiło, że stał się osobą obdarowującą innych podarunkami i jak doszło do tego, że został Świętym. Poznali też postać starszego mężczyzny z białą, długą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry. Najbardziej charakterystyczny element stroju Mikołaja – czerwona czapka z białym pomponem, stała się jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Dla wszystkich, którzy przybyli na mikołajkowe spotkanie panie z biblioteki pedagogicznej przygotowały słodki poczęstunek. Spotkanie w bibliotecznej czytelni było też okazją do miłego spędzenia czasu w gronie pasjonatów literatury, a przede wszystkim doskonałą formą promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Było głośne czytanie fragmentów książek „Magia Świąt” i „Wielka Księga Świąt Bożego Narodzenia”. Miłą niespodziankę Drużynie Pomocników Świętego Mikołaja czyli  Uczniom Klasy 6 c sprawiła pod koniec zajęć pani kierownik sanockiej filii PBW, która obdarowała drobnymi upominkami wszystkich uczniów. Ufff, jak dobrze, że wszyscy byliśmy przez cały rok grzeczni !!!

oprac. Renata Adamska