„Pamięci nie da się zgładzić”- Katyń 1940

„Pod niebem ciężkim jak ołów
Salwy mgłę leśną rozdarły
Stosy ciał strącone do dołów
Z na pół żywymi zmarli
Nikt straconych nie uczcił
Tylko do katyńskich dołów
Deszcz z płaczem się rzucił
Pod niebem ciężkim jak ołów”
                      S. Gołębiewski

Terminem „zbrodnia katyńska” określa się wymordowanie wiosną 1940 r. przez NKWD prawie 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik ukraińskiej i białoruskiej na podstawie decyzji najwyższych sowieckich władz z dnia 5 marca 1940 r. Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. W bestialski sposób, w ścisłej tajemnicy władze radzieckie zamordowały m.in. żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, urzędników. Ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje, a także w Charkowie.
      13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy  opublikowały informację o odkryciu grobów polskich  żołnierzy, stąd  obecnie 13 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
       O tych bolesnych wydarzeniach pamiętamy i będziemy pamiętać, bo jak pisał Józef Mackiewicz  „Nie są to trupy anonimowe. Tam leży armia. Można by zaryzykować określenie kwiat armii (…). To jednak, co najbardziej nęka wyobraźnię, to indywidualność morderstwa, zwielokrotniona w tej potwornej masie. Bo to nie jest masowe zagazowanie, ani ścięcie seriami karabinów maszynowych, gdzie w ciągu minuty czy sekund przestają żyć setki. Tu przeciwnie, każdy umierał długie minuty, każdy zastrzelony był indywidualnie, każdy czekał swojej kolejki, każdy wleczony był nad brzeg grobu; tysiąc za tysiącem…”.
W  84. rocznicę tych tragicznych wydarzeń przygotowaliśmy tematyczną gazetkę w holu szkolnym, zachęcamy też do obejrzenia poniższych  filmów.

Edyta Szewczyk
Paweł Olejarczyk