Finał Konkursu Plastycznego i Wiedzy o Księdzu Zdzisławie Jastrzębiec Peszkowskim

9 kwietnia miał miejsce uroczysty finał I Rejonowego Konkursu Plastycznego i  Wiedzy o Księdzu Zdzisławie Jastrzębiec Peszkowskim, który odbył się pod patronatem Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku Pana Marka Wojtowicza oraz Proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku Ks. Zbigniewa Góry.
W uroczystości, poza uczniami i ich nauczycielami, wzięli udział zaproszeni goście: Wiceburmistrz Miasta Sanoka ds. społecznych Pani Jowita Nazarkiewicz, Wicestarosta Powiatu Sanockiego Pan Janusz Cecuła, Honorowa Obywatelka Miasta Sanoka, Harcmistrzyni Pani Krystyna Chowaniec, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla Zbigniew Góra, Ksiądz Dziekan Parafii pw. Przemienienia Pańskiego dr Roman Froń, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wójtostwo Pan Konrad Kawa, Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wójtostwo Pan Marian Osękowski, Sekretarz Zarządu Rady Dzielnicy Wójtostwo Pani Monika Gembalik, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pan Leszek Puchała.
Szanownych gości powitał Dyrektor Szkoły Pan Marek Wojtowicz, który w swoim przemówieniu odniósł się do słów ks. Peszkowskiego „Wierzę, że każde słowo wypowiedziane z miłością ma moc zmieniania świata”. Zaznaczył, że to przesłanie, wraz z życiowym przykładem patrona, stanowi niezwykłe źródło inspiracji, ukazując jak mocą miłości można zmienić otaczająca nas rzeczywistość.
Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem polonistek: Pani Renaty Adamskiej i Pani Moniki Sądelskiej oraz nauczyciela muzyki Pana Bogusława Bodnara. Podczas występu młodzież przybliżyła zgromadzonym niezwykłą sylwetkę wielkiego sanoczanina. Uroczystość uświetnił występ Pana Marka Dzioka, który wykonał piękną kompozycję „Oratorium katyńskie” do słów Z. Peszkowskiego i muzyki własnego autorstwa.
Po części artystycznej głos zabrała Pani Iwona Barszczewska-Menio – nauczycielka historii i koordynatorka konkursu, która poinformowała, że w tegorocznej pierwszej edycji udział wzięło 48 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych Sanoka i okolic. Ponadto przypomniała zebranym, iż główne cele konkursu to propagowanie wiedzy o ks. Zdzisławie Peszkowskim, a także rozbudzenie zainteresowań historycznych uczniów oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków.
Wyczekiwanym punktem wydarzenia było wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w I edycji konkursu. W konkursie plastycznym nagrody i wyróżnienia otrzymali:
Kategoria: uczniowie klas I – III
I miejsce: Aleksandra Wojtas – SP 4
II miejsce: Aleksandra Posadzka – SP 1
III miejsce: Laura Zielińska – SP Kostarowce
Wyróżnienia: Klara Ochała – SP 4 i Jakub Gręda – SP 4
Kategoria: uczniowie klas IV – VI
I miejsce: Antonina Kajdanowicz – SP 2
II miejsce: Zuzanna Gocek – SP 1
III miejsce: Jan Klimaszewski – SP 4
Wyróżnienia: Liliana Maciaszek - SP 2, Emilia Grad – SP Prusiek i Aleksandra Skowron – SP 3
Kategoria: uczniowie klas VII – VIII
I miejsce: Kaja Bernat – SP 2
II miejsce: Maja Wanielista – SP 4
III miejsce: Laura Wołoszczak – SP 3
Wyróżnienia: Milena Mazur – SP Trepcza, Ksawery Sieniawski – SP 4, Karol Tokarski – SP 4
W konkursie wiedzy nagrody i wyróżnienia otrzymali:
I miejsce: Karol Król – SP Załuż
II miejsce: Anna Kluc – SP 4
III miejsce: Julia Ząbczyk – SP 3
Wyróżnienia: Miłosz Dziuban – SP 4, Piotr Draguła – SP 4, Wiktoria Wielobób – SP 9, Aniela Stojowska – SP 1, Aleksandra Lasek – SP 1.
Po rozdaniu nagród głos zabrali goście: Wiceburmistrz Pani Jowita Nazarkiewicz, Wicestarosta Pan Janusz Cecuła i Arcybiskup Adam Szal. Po przemówieniach i  podziękowaniach goście zostali zaproszeni do zwiedzania Izby Pamięci Szkoły, gdzie znajdują się pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane ze szkołą i jej patronem. Na koniec dokonano wpisów do Księgi Pamiątkowej.
Nie ma wątpliwości, że organizacja konkursu związanego z życiem i działalnością ks.  Zdzisława Peszkowskiego był doskonałą okazją do propagowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych, jak również przyczyniła się do integracji społeczności szkolnych z Sanoka i okolic.
Organizatorzy konkursu: Iwona Barszczewska-Menio, Joanna Šlapák, Monika Milczanowska, ks. Łukasz Staszewski, ks. Karol Leń
Organizatorzy montażu słowno – muzycznego: Renata Adamska, Monika Sądelska, Bogusław Bodnar
Oratorium katyńskie: Marek Dziok
Dekoracje: Ewa Magda, Ewelina Pielech, Magdalena Wijas, Bożena Skrzypska-Obławska