Światowy Dzień Zdrowia 2024

„To zdrowie jest prawdziwym bogactwem,
a nie kawałki złota i srebra.”
(Mahatma Gandhi)

„Moje zdrowie, moje prawo”

W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym.

W rocznicę powstania WHO, czyli 7 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w sektorze zdrowia publicznego. Wśród dotychczasowych haseł znalazły się m.in.: „Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc”, „Rusz się po zdrowie”, „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”, „Nasza planeta, nasze zdrowie”, „Zdrowie dla wszystkich”. Tegoroczne hasło to: „Moje zdrowie, moje prawo”.

Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Choroby
i katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem,
a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund.

Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu
do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Agnieszka Mleczko

Paweł Olejarczyk