Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku

„ Graficzki, listówki, otwartki” - czyli historia świątecznej ( i nie tylko) pocztówki . Zajęcia w Izbie Regionalnej.

Tradycja wysyłania życzeń jest właściwie tak stara jak … pismo. Już w starożytnym Egipcie i Chinach przekazywano je rodzinie
i znajomym z okazji różnych świąt i uroczystości.

Tradycja przesyłania świątecznych życzeń na bogato ilustrowanych kartkach sięga XIX wieku i spierają się o jej zapoczątkowanie: Anglicy, Niemcy, Szkoci i Włosi. Przyjmuje się jednak, że pierwsza kartka świąteczna została opracowana na zamówienie Sir Henry’ego Cole’a w 1843 roku, a wykonał ją zaprzyjaźniony z nim ilustrator. Na kartce została umieszczona wielopokoleniowa rodzina, która odpoczywa razem przy świątecznym stole. Pocztówkę tę sprzedano w liczbie 1000 egzemplarzy.

W Polsce kartonowe kartki świąteczne, które zwane były też „odkrytkami”, „ listówkami”, zagościły w XIX wieku. Ostateczną nazwę - „pocztówki” zyskały w 1900 roku, za sprawą Henryka Sienkiewicza, który wziął udział w konkursie (pod żeńskim pseudonimem Maria z B.) na nazwę kartki pocztowej w języku polskim i właśnie jego pomysł wygrał. Pocztówka zyskała popularność w latach 20. XX wielu. Do ich zakupu zachęcały swoimi reklamami wszelakie kioski oraz księgarnie. Warto wspomnieć, że dawniej pocztówki wysyłano oddzielnie, pierwszą na Święta Bożego Narodzenia, a drugą - z okazji Nowego Roku.

Historię świątecznych (i nie tylko) pocztówek poznali uczniowie klasy 4b i 5a w czasie zajęć w Izbie Regionalnej. Podczas spotkania mieli oni również okazję obejrzeć stare pocztówki zgromadzone w naszej Izbie, a w trakcie zajęć warsztatowych próbowali wykonać pocztówkę w „stylu retro” i zredagować piękne życzenia.

Wszystkich zainteresowanych tym ciekawym tematem zachęcamy do dalszego zgłębiania go i zapoznania się z materiałami, których linki prezentujemy pod tekstem.

https://player.polskieradio.pl/kolejka

https://www.google.pl/search?q=historia+%C5%9Bwi%C4%85tecznej+poczt%C3%B3wki+winogrady

https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2868822,choinka-ulani-i-stajenka-betlejemska-historia-bozonarodzeniowych-pocztowek