Jędrzejówki, jędrzejki, andrzejki… czyli święto wróżb w Izbie Regionalnej

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze

Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, są doskonałą okazją, by przywołać dawne tradycje i udać się w sentymentalną podróż w świat zwyczajów, o których dziś już wielu nie pamięta.

Wzmiankę o polskich andrzejkach znaleźć można w kronikach Marcina Bielskiego , poety, historyka i pisarza żyjącego w XVI wieku. Wspominał on o wróżbach, jakie stawiały sobie młode panny pragnące znaleźć odpowiedź na dręczące je pytania dotyczące przyszłości. Młodzi mężczyźni mieli swoje święto 24 listopada, czyli w dniu świętej Katarzyny. Po pewnym czasie jednak chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami.

Najlepszym miejscem do snucia wspomnień o ludowych zwyczajach i kultywowaniu ich jest Izba Regionalna, która w ostatnich dniach listopada wypełniła się gwarem, śmiechem, dobrą zabawą oraz… magią.

Dziękujemy tym, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i bawili się z nami w duchu tradycji naszych przodków. Jak zawsze zapraszamy do naszej Izby na kolejne zajęcia.