Dyskoteka andrzejkowa 2023

Andrzejki to ludowe święto, które było przeznaczone dla dziewcząt. Tego dnia panny starały się wywróżyć, kto zostanie ich mężem. Dziś w zabawie nie chodzi jednak wyłącznie o próbę ustalenia tożsamości przyszłego partnera. Geneza wróżb andrzejkowych nie jest do końca znana. Niektórzy badacze wywodzą je ze starożytnej Grecji lub z wierzeń germańskich. Nazwa zwyczaju pochodzi od imienia Andrzej, którego wspomnienie przypada na 30 listopada. Oryginalne zwyczaje andrzejkowe obchodzono na na naszym terenie - ziemi sanocko - krośnieńskiej. Dziewczęta szyły z przędzy lalki, które stawiały pod ścianą. Jeśli lalki spadły na siebie, oznaczało to powodzenie w życiu miłosnym. W przeciwnym razie panna nie mogła liczyć na zainteresowanie kawalerów. Przy zaangażowaniu Samorządu Szkolnego odbyła się bardzo radosna zabawa andrzejkowa. Dyrektor Szkoły Pan Marek Wojtowicz powitał wszystkich i życzył udanej dyskoteki. Oprócz nowości muzycznych i tanecznych z głośników słychać było również hity minionych lat.

Dziękujemy rodzicom oraz uczestnikom za przybycie.

Magdalena Piecuch

Ewelina Hryszko