„ W dawnej szkole” zajęcia w Izbie Regionalnej

14 października przypadła 250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, w obchody tej ważnej rocznicy włączyła się Izba Regionalna przygotowując zajęcia pt.: „ W dawnej szkole”, na które zostali zaproszeni uczniowie klas 4 i 8.

Podczas zajęć w dawnej sali szkolnej, będącej częścią Izby Regionalnej, przedstawiono uczniom historię powołania KEN, jak
i dzieje polskiego szkolnictwa. Zaprezentowano przedmioty związane ze szkołą: stare świadectwa, albumy, książki, przybory szkolne, plany lekcji, na których znalazły się zajęcia o interesująco brzmiących dziś nazwach, jak np.: „ ćwiczenia cielesne, roboty kobiece, kaligrafia, arytmetyka, śpiew”. Uczniowie
praktycznie doświadczyli, jak dawniej wyglądała nauka, warunki w klasie, dyscyplina. Mieli także możliwość pisania prawdziwym gęsim piórem i piórem ze stalówką. Ochotnicy mogli spróbować jak dotkliwą karą było klęczenia na grochu, a także „wymierzanie sprawiedliwości tzw. dyscypliną” oraz czy dawne tornistry były cięższe i ładniejsze od dzisiejszych plecaków?

Na końcu każdego ze spotkań miała miejsce dyskusja o tym, jak bardzo dawna szkoła różni się od współczesnej? No i oczywiście, która lepsza?

Niezmiennie zapraszamy wszystkich w gościnne progi naszej Izby.

Opiekunki Izby Regionalnej Edyta Szewczyk i Magdalena Piecuch

Polecamy również filmik o historii KEN