Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku

Składka na Radę Rodziców w roku szkolnym 2023/2024

Rok szkolny ruszył pełną parą, a wielu rodziców nadal nie wie, czy powinni płacić składki na radę rodziców. Ten dylemat pojawia się każdego roku już na pierwszym zebraniu. Zgodnie z polskimi przepisami w każdej szkole publicznej powinna funkcjonować rada rodziców. To właśnie ona opiniuje plany dyrekcji i ma możliwość prowadzenia zbiórek pieniędzy oraz zbierania składek na konto niezależne od budżetu szkoły. Składki te są dobrowolne, dlatego wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście powinni płacić. Na co idą te pieniądze i jakie kompetencje ma rada rodziców?

Zgodnie z polskimi przepisami w każdej szkole publicznej powinna funkcjonować rada rodziców. To właśnie ona opiniuje plany dyrekcji i ma możliwość prowadzenia zbiórek pieniędzy oraz zbierania składek na konto niezależne od budżetu szkoły. Składki te są dobrowolne, dlatego wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście powinni płacić. Na co idą te pieniądze i jakie kompetencje ma rada rodziców?

Zadania rady rodziców. O czym mogą decydować opiekunowie?

Według ustawy "Prawo oświatowe", której warunki można znaleźć na stronie gov.pl, wybory do rady rodziców odbywają się corocznie, na pierwszym zebraniu w roku szkolnym. Jednego ucznia może reprezentować jeden opiekun. Zgodnie z art. 84 do zadań rady rodziców należy:

  • uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki,
  • opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły, lub placówki
  • opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

Oprócz tego przedstawiciele rady rodziców mają prawo do:

  • wypowiadania się w formie wiążącej opinii o podjęciu działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie, lub inną organizację,
  • złożenia wniosku o ocenę pracy nauczyciela oraz zaopiniowania oceny,
  • wskazania własnego przedstawiciela (rady rodziców) do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły,
  • złożenia wniosku o jednolity strój i prawo do uzgodnienia jego kroju,
  • wypowiedzenia się w sprawie wprowadzenia szczególnego nadzoru nad pomieszczeniami szkoły lub placówki, lub terenem wokół szkoły, lub placówki w postaci środków technicznych, które umożliwiają rejestrację obrazu

Rada rodziców może także ingerować w jadłospis na szkolnej stołówce i wybrać płatne zajęcia dodatkowe dla uczniów.

Czy trzeba płacić radę rodziców? Oto, na co idą zebrane pieniądze

Składki na radę rodziców nie są obowiązkowe, a ich wysokość jest ustalana indywidualnie dla każdej szkoły. Przedstawiciele komitetu rodzicielskiego mogą jednak namawiać na zapłacenie lub zorganizować inne zbiórki pieniędzy w postaci np. kiermaszu czy loterii. Pieniądze zebrane ze składek lub zbiórek muszą zostać przeznaczone na wsparcie szkoły. Z tego względu z zebranych środków, przeważnie funduje się nagrody w postaci książek, zakup pomocy szkolnych, nowoczesny sprzęt do klas, a także dodatkowe aktywności, np. wycieczki, warsztaty, imprezy okolicznościowe, występy artystyczne czy prezenty z okazji różnych świąt. Dlatego warto wesprzeć Radę Rodziców, aby móc zrobić coś wspólnie dla społeczności szkolnej.