Dzień Patrona Szkoły

W związku z tym, że 8 października przypada rocznica śmierci ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, 6 października uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla rozpoczęliśmy nadzwyczajne wydarzenie. Następnie Dyrekcja Szkoły, uczniowie wraz z wychowawcami oraz zaproszeni goście zgromadzili się w szkolnej auli, gdzie odbyła się akademia, podczas której przypomnieliśmy sobie i uczciliśmy niezwykłą sylwetkę sanoczanina, który cudem uniknął śmierci w Kozielsku. Zgodnie z ceremoniałem szkoły odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie szkolny w obecności pocztu sztandarowego. Później Dyrektor Szkoły Marek Wojtowicz powitał gości, wśród których przybyli: Wiceburmistrz Miasta Sanoka ds. społecznych- Pani Jowita Nazarkiewicz, Wiceprzewodniczący Powiatu Sanockiego- Pan Janusz Cecuła, Naczelnik Wydziału Edukacji  Kultury i Turystyki- Pani Irena Penar, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Turystyki- Pani Joanna Fuksa, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej- Pan Leszek Puchała, Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wójtostwo  i Radny  Miasta Sanoka Pan Marek Osękowski, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wójtostwo- Pan Konrad Kawa, Pani Monika Gembalik- reprezentująca również Radę Dzielnicy Wójtostwo oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Miranda Korzeniowska. W swoim przemówieniu Dyrektor podkreśli nieocenioną rolę patrona, a także zwrócił uwagę na siłę autorytetu w wielu wymiarach naszego życia. Z chlubą zaakcentował wyjątkową osobowość i niestrudzoną postawę orędownika walki o prawdę. Następnie obejrzeliśmy wspaniały występ uczniów naszej szkoły opatrzony mottem „Wędrówką jedną życie jest człowieka”. Program artystyczny przygotowany przez Panie : Renatę Adamską i Monikę Sądelską oraz nauczyciela muzyki- Pana Bogusława Bodnara pozwolił wielowymiarowo spojrzeć na życie ks. Peszkowskiego. Opowieści o jego ziemskiej wędrówce przeplatały się z lirycznymi wersami, a całość uzupełniały nastrojowe piosenki. Dopełnieniem montażu słowno- muzycznego była prezentacja korespondująca z treścią wzruszającego spotkania. Dekoracja przygotowana przez nauczycieli świetlicy szkolnej subtelnie podkreśliła nostalgiczną opowieść.
Występ uczniów został wspaniale przyjęty przez audytorium, czego potwierdzeniem były podziękowania Pani Burmistrz i Przewodniczącego Rady Dzielnicy. Oboje wręczyli również upominki społeczności szkolnej.
Na zakończenie odbyło się także wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu Patron mojej szkoły ks. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Historia przedstawiona w komiksie. Atmosferę spotkania zatrzymał w naszych sercach, w swym Oratorium Katyńskim Pan Marek Dziok, wykonując przejmujący utwór.
Podczas spotkania uczniowie zwrócili się z prośbą do wychowawców i gości, aby pomogli im wzrastać w świecie wartości, które ukształtowały wybitnego Polaka, jakim jest Patron Szkoły. Na zakończenie dnia uczniowie rozegrali mecz piłki siatkowej.

Organizatorki: Renata Adamska, Monika Sądelska

Muzyka: Bogusław Bodnar