Światowy Dzień Bez Papierosa

Światowy Dzień Bez Papierosa przypada 31 maja. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę
na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia.

Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem Bez Papierosa w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Rok później przeniosła święto na 31 maja. Dzień ma za zadanie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Negatywne skutki palenia papierosów dotyczą wszystkich, niezależnie od wieku. Powszechnie wiadomo, że regularne palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Układ oddechowy szczególnie cierpi na nałogu – palenie papierosów powoduje raka płuca. Jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie, a tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów. Należy pamiętać, że ryzykują nie tylko osoby palące, wszystkim znane jest pojęcie biernego palacza.

Agnieszka Mleczko