Podsumowanie akcji „Żonkile”

Jak już informowaliśmy, nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile", którą od lat organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tegorocznej- 11. odsłonie tego wydarzenia wzięło udział ponad siedem tysięcy szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski, włączając się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W naszej placówce podjęto szereg działań związanych z akcją, m.in.: podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie przybliżono uczniom tematykę holokaustu oraz wydarzenia związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim, uczniowie klas ósmych obejrzeli animację ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”, która oparta została na motywach książki Hanny Krall, a jej główny bohater to Marek Edelman –ostatni przywódca powstania. Młodsi uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu „Będę pisać”, który opowiada nie tylko o historii getta, ale też przyjaźni ponad podziałami i wbrew wojnie. Po każdym z filmów odbywały się pogadanki i dyskusje. Posadziliśmy żonkile, jak również wykonali je z papieru wg wzoru.

Koordynatorki akcji uczestniczyły w szkoleniach z nią związanych i przygotowały tematyczną gazetkę informacyjną w holu szkoły.

Akcja „Żonkile” zorganizowana w naszej szkole przypomniała i godnie upamiętniła tych, którzy dzielnie walczyli i zginęli podczas powstania w getcie warszawskim. Wspólnie udowodniliśmy, że „ Łączy Nas Pamięć”!

Za udział w akcji i nasze działania szkoła została uhonorowana dyplomem.

#ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN