15 maja Dzień Polskiej Niezapominajki

15 maja to dla Zosiek imieniny, a dla ogrodników tak zwana "zimna zośka" czyli ostatnie przymrozki przed latem. Dla wszystkich, którzy lubią kwiaty ten dzień kojarzyć się może z obchodzonym w Polsce od 2002 roku Dniem niezapominajki. Jest to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski. Święto jest jednocześnie zachętą do budowania silnych, głębokich więzów z najbliższymi i szczerych przyjaźni z ludźmi z otoczenia; przypomina o szacunku dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny" oraz o wartości wytworów ludzkiej wyobraźni, jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach. Dzieci z naszej szkoły poznały rzadkie, chronione i zagrożone rośliny w Polsce. Swoje twórcze pomysły przedstawiły w pracach plastycznych.

zdjęcia: zasoby własne oraz www.pixabay.com

Bożena Obławska-Skrzypska
Paweł Olejarczyk