Przebieg egzaminu ósmoklasisty w dniach 23,24,25 maja 2023 r.

1700 (dzień przed egzaminem) – Dyrektor sprawdza przygotowanie sal do egzaminu, następnie
je plombuje.

800 – 820 – wszyscy uczniowie wchodzą wejściem głównym (od strony ul. Sadowej).

820 – przewodniczący zespołów nadzorujących w wyznaczonych salach egzaminacyjnych  sprawdzają obecność i odbierają od uczniów telefony komórkowe (składają w depozycie, którego miejsce ustala dyżurujący nauczyciel).

TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH NAJLEPIEJ W OGÓLE NIE PRZYNOSIĆ DO SZKOŁY.

825 – dyrektor i zastępca dyrektora  sprawdzają kompletność zespołów nadzorujących.

830 – uczniowie wchodzą do sal – ustawiają się wg kolejności na listach, losują numer stolika, przy którym będą pracować z zestawem egzaminacyjnym (po skończonym losowaniu, uczniowie mogą skorzystać z toalety).

840 – dyrektor, przewodniczący zespołów nadzorujących oraz przedstawiciele zdających uczniów  z sal  nr 1, 3, 6, 11 udają się do auli.

850 – przewodniczący zespołów nadzorujących oraz 4 przedstawicieli uczniów zdających egzamin odbierają zestawy od dyrektora.

Przedstawiciela uczniów ustala przewodniczący zespołu nadzorującego w wyznaczonych  salach.

855 – przewodniczący w salach przypominają zasady:

• ZAPOZNAĆ SIĘ Z INSTRUKCJĄ DLA ZDAJĄCEGO
  • SPRAWDZIĆ KOMPLETNOŚĆ ZESTAWU
  • ZAKODOWAĆ – W JAKI SPOSÓB

900 – zespoły nadzorujące rozdają zestawy uczniom.

Uczniowie:

• Czytają instrukcję.
  • Sprawdzają kompletność zestawów egzaminacyjnych, poprawności numeru PESEL oraz zgodności kodu arkusza z kodem na naklejkach przygotowanych przez OKE.
  • Kodują prace i przyklejają naklejki z kodami i peselem.

Naklejki przygotowane są oddzielnie w kopertach dla każdego ucznia na każdy dzień egzaminu.

Zespoły nadzorujące:

• Czuwają nad przebiegiem czynności organizacyjnych, a następnie sprawdzają poprawność zakodowanych prac.

Przewodniczący zapisuje na tablicy czas rozpoczęcia i zakończenia  pracy z zestawem egzaminacyjnym.

• Uczniowie rozpoczynają pracę z zestawem.
  • 10 minut przed końcem czasu przewodniczący przypomina :

ZDAJĄCYM O KONIECZNOŚCI ZAZNACZENIA ODPOWIEDZI NA KARCIE ODPOWIEDZI.

• Jeżeli uczeń skończył pracę z arkuszem przed czasem, zgłasza ten fakt przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada na brzeg stolika.
  • Jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż 10 minut przed końcem, przed odebraniem arkusza członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczenia poleca zdającemu wykonanie tej czynności.
  • Po zakończeniu czasu pracy z zestawem, przewodniczący informuje o tym zdających
    i wyznacza im dodatkowe 5 minut na przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi oraz sprawdzenie poprawności kodowania.
  • Po zdaniu arkusza, uczniowie w ciszy udają się na hol główny.
  • Na egzamin uczeń przynosi:
  • dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • długopis lub pióro z czarnym wkładem – nie można mieć długopisów zmazywalnych!
  • na egzamin z matematyki dodatkowo - linijkę.
  • może mieć małą butelkę z wodą – postawioną na podłodze przy ławce.
  • Podczas pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający nie powinien opuszczać sali.
  • W uzasadnionych przypadkach może wyjść za zgodą przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego – zdający sygnalizuje potrzebę wyjścia podniesieniem ręki, zostawia zamknięty arkusz na ławce, czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole egzaminacyjnym.