Dzień Ziemi 2023

We wtorkowe przedpołudnie 25 kwietnia 2023r, na scenie w auli szkolnej odbyło się przedstawienie dla społeczności szkolnej  z okazji obchodów Dnia Ziemi. To już 52 rocznica, od kiedy na świeci po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień. W Polsce od pierwszych obchodów minęło blisko 33 lata.

Na scenie wystąpili uczniowie klasy 7a i uczennica klasy 7b. Młodzież opowiedziała historię zanieczyszczonej Ziemi, którą opanował „KrólŚmieci” wraz ze swoimi przyjaciółmi – kominem fabrycznym i ściekami.  Na scenie pojawił się doktor, do którego przyszła zanieczyszczona i nieszczęśliwa Ziemia, a także nie zabrakło  ekologów. Historię rozpoczyna dwóch przyjaciół Kamil i Dominik. Chłopcy przeglądając worki ze śmieciami rozmawiają na temat  niebezpieczeństw jakie niosą za sobą wyrzucone baterie, plastik oraz puszki. Są to jak wspominają surowce nadające się do recyklingu, dlatego też nie powinny się one znaleźć na wysypisku śmieci. Po drodze spotykają chłopca o imieniu Piotr, który ciągnie do lasu worek śmieci. Piotr zasłania się tym, że pomaga mamie.

Kiedy chłopcy podchodzą do ostatniego worka, wyskakuje z niego „ Król Śmieci”
i w tym momencie zaczyna się cała historia.  W poszczególne scenki zostały wplecione piosenki o tematyce ekologicznej. Śpiewają je Ania, Marzena, Lena
i Mateusz.

Cała historia kończy się dobrze, komin fabryczny zakłada filtr i nie zanieczyszcza powietrza, ścieki wędrują do oczyszczali i tam się oczyszczają a „Król Śmieci” zostaje ekologiem. Bądźmy takimi ekologami w zaciszu swoich domów. Segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę , nie wyrzucajmy śmieci gdzie popadnie, zostawiajmy po sobie porządek.

Przytoczmy  słowa przeczytane przez Paulinę  i Natalię, które  przedstawiły krótkohistorię obchodów Dnia Ziemi i wprowadziły nas do tematu przedstawienia odpowiedzmy sobie na pytanie:

Czym jest Dzień Ziemi?

„Dzień Ziemi to święto wszystkich tych, którzy poprzez swoje działania chronią Ziemię, to czas, który ma nam uświadomić, że Ziemia bez naszej pomocy sama sobie nie poradzi!

Na sam koniec uczestnicy i aktorzy zaśpiewali wspólnie piosenkę pt: Pięknie żyć”, która poruszyła serca niejednej obecnej na auli osobie.

Serdeczne podziękowania dla uczniów klasy 7a: Mateusza, Ani, Przemka, Natalii, Konrada, Marzeny, Timofiego, Paulinki, Ksawerego, Franka, Stacha, Gabrysia oraz uczennicy klasy 7b: Leny.Na próbach wspomagali nas również: Michał i Oliwier.

Przedstawienie przygotowała i koordynowała p. Katarzyna Klimaszewska

Oprawa muzyczna p. Bogusław Bodnar