WIECZORNICA KATYŃSKA

21 kwietnia o godzinie 17.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku odbyła się wieczornica upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość uświetnili swoim przybyciem zaproszeni goście: Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Turystyki –  p. Joanna Fuksa, Wicestarosta Powiatu Sanockiego – p. Janusz Cecuła, Honorowa Obywatelka Miasta Sanoka – p. Krystyna Chowaniec, Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku – ks. Zbigniew Góra, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wójtostwo – p. Konrad Kawa, Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wójtostwo i Radny Miasta – p. Marek Osękowski, Sekretarz Zarządu Rady Dzielnicy Wójtostwo–                p. Monika Gębalik, Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wraz z Zarządem – p. Bronisław Kielar i Kierownik Biblioteki Pedagogicznej       w Sanoku – p. Irena Florczak. Bardzo licznie przybyli również rodzice, uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Sanoka.

Wieczornica rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego, po którym wystąpił nauczyciel muzyki                   - p. Bogusław Bodnar, który wykonał utwór Jacka Kaczmarskiego pt. „Katyń”. Następnie zebranych gości powitał Dyrektor Szkoły p. Marek Wojtowicz, który w swoim przemówieniu przypomniał rys historyczny mordu katyńskiego i podkreślił fakt, że pamięć o Katyniu jest moralną powinnością oraz wielkim zobowiązaniem wobec Ojczyzny. W dalszej części głos zabrała harcmistrzyni p. Krystyna Chowaniec, która wygłosiła interesującą prelekcję pt. „Sanoczanie z Listy Katyńskiej” połączoną z pokazem zdjęć.

Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczno-muzyczny przygotowany i zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielek: p. Iwony Barszczewskiej-Menio, p. Joanny Šlapák i p. Magdaleny Hetman-Rakoczy. Na szkolnej scenie wystąpili: Milena Starzak, Wiktor Sabat, Dawid Mandzelowski, Piotr Orzechowski, Piotr Draguła, Karol Sysak, Michalina Bednarczyk, Mateusz Wiśniowski, Natalia Milczanowska, Ida Salamak, Aleksandra Wojdyła, Paulina Sybidło, Maksymilian Sierota, Michał Karbowniczyn, Szymon Machowski, Nikodem Zając, Filip Woźniak, Dawid Leszczyk, Paweł Kot, Marzena Olejarczyk i Anna Kluc. Na bogaty program złożyły się piosenki patriotyczne, deklamacje wierszy o tematyce katyńskiej i wystąpienia narratorów, a całość dopełniała prezentacja multimedialna. Młodzież z prawdziwym uczuciem i zaangażowaniem przypomniała zebranym o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Punktem kulminacyjnym tej części spotkania była poruszająca scenka z jenieckiego obozu, odegrana przez chłopców z klasy ósmej. Część artystyczną wzbogaciła oprawa muzyczna przygotowana przez                    p. Bogusława Bodnara i scenografia wykonana przez p. Kamilę Zajączkowską.

Występom towarzyszyła niezwykła atmosfera zadumy, spokoju i wzruszenia. Prawda o Katyniu zatriumfowała dzięki uczniom, którzy oddali hołd pomordowanym bohaterom. Było to piękne świadectwo patriotyzmu młodego pokolenia. Widownia nagrodziła szkolnych artystów długą owacją na stojąco, a Dyrektor p. Marek Wojtowicz, Wicestarosta p. Janusz Cecuła i p. Iwona Barszczewska-Menio gratulowali uczniom wspaniałego występu.

Ważną częścią wydarzenia było uczczenie minutą ciszy ofiar totalitaryzmu sowieckiego oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą Patronowi Szkoły Księdzu Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu – świadkowi prawdy o Katyniu. Tego wieczoru upamiętniono również ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Wieczornica była nie tylko czasem zadumy nad bolesną przeszłością Polski i wyrazem pamięci o ofiarach zbrodni ludobójstwa, ale także prawdziwą lekcją historii i świadectwem miłości do Ojczyzny. Była też doskonałą okazją do spotkania społeczności lokalnej ze społecznością szkolną.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie oraz nauczycielom i pracownikom za zaangażowanie w przygotowanie przedsięwzięcia.

Joanna Šlapák

Magdalena Hetman-Rakoczy