„Humor Starszej Pani”

„Humor Starszej Pani” – konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska kojarzona jest w szkole głównie z poezją intelektualną i dojrzałą, z poezją egzystencjalną, w której pisze o swoim zdziwieniu światem. Mało kto jednak pamięta, że noblistka miała ogromne poczucie humoru, a ze swoimi przyjaciółmi potrafiła bawić się jak dziecko. Z racji obchodzonego w tym roku 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, Filia w Sanoku wraz z  nauczycielką języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 ogłosiły Konkurs Recytatorski wierszy polskiej poetki noblistki. Celem konkursu było rozbudzenie wrażliwości na piękno poezji, promowanie talentów recytatorskich oraz kształtowanie języka i wyobraźni. Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować recytację wybranego przez siebie utworu poetyckiego i zaprezentować go przed oceniającymi występ jurorami. Konkurs odbył się 28 marca w czytelni Biblioteki Pedagogicznej. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 6 c. Do recytowanych przez siebie wierszy uczniowie wykonali ilustracje. Występy były emocjonujące i pełne wdzięku. Uczniowie zaprezentowali liczne umiejętności oraz szyk artystyczny. Wielu ujęło komisję konkursową, pewnością siebie i talentem. Dla niejednej osoby była to próba odnalezienia się na scenie, walki z tremą i pokonania własnych słabości. Niektórzy na scenie czuli się jak w swoim żywiole, dla części był to prawdziwy sprawdzian autoprezentacji. Gratulujemy wszystkim, którzy spróbowali swoich sił pokonując tremę i dając nam chwilę zachwytu nad pięknem poezji Wisławy Szymborskiej. Różnorodne interpretacje oceniało Jury w składzie: Anna Sebastiańska – przewodnicząca oraz Agata Wajda-Paszkiewicz i Renata Adamska – członkowie. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami recytatorskimi. Jury przyznało I miejsce Aleksandrze Wojdyła, II miejsce -  Dawidowi Potenta, III miejsce ex aequo otrzymali – Paulina Cybuch, Nikola Stoncel, Bartosz Czopor, Karina Dołoszycka i Sebastian Hus. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i dyplomy. Dziękujemy za udział w konkursie. Jesteśmy dumne, że tak wielu z Was zdecydowało się wkroczyć w świat poezji Wisławy Szymborskiej i w tak krótkim czasie przygotować interpretacje konkursowe jej wierszy. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród książkowych i pamiątkowych dyplomów odbyło się 4 kwietnia. Nagrody wręczyła kierownik sanockiej Filii, p. Irena Florczak. Podziękowała serdecznie wszystkim uczestnikom, za recytację wierszy Wisławy Szymborskiej. Pani kierownik była pod wrażeniem interpretacji głosowej, doboru repertuaru, opanowania pamięciowego tekstu, kultury słowa. Stwierdziła, że jest dumna z Uczniów, którzy w świecie pełnym nowoczesnych technologii, pochylają się także nad słowem poetyckim.

oprac. Renata Adamska