„Akcja Żonkile”

19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy m.in. z : Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz jedenasty organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, której celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do tej akcji, której symbolem są właśnie żonkile, kwiaty oznaczające pamięć, szacunek
i nadzieję. Z
wiązane są one z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał je od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to żonkile.

Mottem tegorocznej odsłony akcji jest hasło „Nie bądź obojętny”.