13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń stał się jednym z naszych najważniejszych symboli narodowych. Bardzo bolesnych, związanych z trwającą wiele lat walką o prawdę. Dziś mówimy głośno, że zbrodnia katyńska przyniosła zagładę polskiej elity wojskowej, społecznej i politycznej. Ciała zamordowanych grzebano bezimiennie w masowych leśnych mogiłach tak, aby nie zostały nigdy odnalezione. Przez lata prawda o tym ludobójstwie była zakłamywana, bo propaganda sowiecka mord na Polakach przypisała Niemcom. Polscy komuniści, którzy zdobyli władzę po II wojnie światowej to kłamstwo wpisali do podręczników historii. Rodziny katyńskie wiele lat żyły w strachu i bólu. Odmawiano im nie tylko mówienia prawdy, ale też prawa do upamiętnienia swoich bliskich. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Rosjanie przyznali się, że mordu dopuściły się ówczesne władze ZSRR.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń w holu głównym naszej szkoły można obejrzeć wystawę „Sanoczanie z Listy Katyńskiej”, która została udostępniona dzięki uprzejmości Pani Krystyny Chowaniec oraz wystawę zdjęć „Polski cmentarz wojenny w Katyniu”. Ponadto Pani Iwona Barszczewska-Menio zorganizowała konkurs historyczno-plastyczny, którego głównym celem było zachowanie pamięci o bohaterach zamordowanych w 1940 roku przez sowieckie NKWD i złożenie im hołdu, a także rozbudzenie ciekawości uczniów historią XX wieku i  kształtowanie postaw patriotycznych. Wystawę prac konkursowych wykonanych przez uczniów można obejrzeć w holu głównym szkoły oraz na wystawie online: https://www.artsteps.com/view/6436ad4787f88fcbfec011dd. Najważniejszym punktem obchodów 83 rocznicy Zbrodni Katyńskiej będzie uroczysta Wieczornica przygotowana przez uczniów naszej szkoły dla rodziców i wszystkich zainteresowanych, na którą serdecznie zapraszamy w piątek 21 kwietnia o godz. 17.00.

Organizatorzy:

p. Iwona Barszczewska- Menio