Lekcja w kinie w Sanockim Domu Kultury - „Jak oni to zrobili,” czyli o efektach specjalnych.

Uczniowie klas:8a,6a,6b,6c,6d wzięli udział w zajęciach 2w1 czyli lekcji multimedialnej+ seans filmowy. Lekcja w kinie wpisała się w plan pracy wychowawczej szkoły w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów. Uczniowie podczas lekcji dowiedzieli się, co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia i fizyka. Przekonali się jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają „Gwiezdne Wojny”. Dowiedzieli się, czy hobbici naprawdę byli tacy niscy. Zobaczyli, jak sprawdzić, by w lecie padał śnieg. Dowiedzieli się też, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później. Lekcja w kinie realizowała podstawę programową, posiadała rekomendację rzeczoznawcy MEN. Świetnie łączyła edukacje z rozrywką. Twórczo aktywizowała uczniów. Była przygotowana przez filmoznawców oraz doradców metodycznych i prowadzona przez zawodowego aktora. Zawierała profesjonalny zestaw materiałów metodycznych.

W drugiej części uczniowie obejrzeli film „Rocca zmienia świat”. Zabawna i odważna dziewczynka (półsierota, mama umiera przy porodzie) prowadzi ekscentryczne życie. Dzieciństwo ze względu na pracę ojca, spędziła w towarzystwie astronautów,a ostatnio udało jej się uratować pasażerówsamolotu. Dla 11-latki mieszkającej samodzielnie w wielkim domu z ocaloną po wypadku wiewiórką nie ma rzeczy niemożliwych. Prowadzi wyjątkowy tryb życia. Chodzi do szkoły, gdzie ma możliwość korzystania z obserwatorium astronomicznego i uczestniczenia w zajęciach praktycznych. W wolnych chwilach prowadzi rozmowy z ojcem przezSkypa, nawiązuje liczne znajomości i pomaga biednym,i bezdomnym. Pomaga też rozprawić się ze szkolnymi tyranami i z niekończącym się optymizmem zjednuje ludzi wokół siebie. Bardzo pozytywna postać. Film produkcji niemieckiej został wyprodukowany stosunkowo niedawno, bo w 2019 roku. Zebrał bardzo dobre recenzje.

Organizatorem „Lekcji w kinie” było Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie podWarszawą. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów klas 6-8 Szkoły Podstawowej.

oprac.  Renata Adamska