Spektakl teatralny Balladyna

Uczniowie klas 7 i 8 wraz z nauczycielami i wychowawcami mieli ogromny zaszczyt oglądać spektakl wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Sama prapremiera dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” w pięciu aktach odbyła się na wspaniałej scenie Teatru Skarbkowskiego we Lwowie 7 marca 1862 roku. Lwów wśród miast dawnej Polski, słynął z wielu premier i wystawień wielkich dramatów i komedii polskich twórców. Baśniowa sceneria, nimfa, elfy, puszcza, "pełnokrwiste" maliny, wiele morderstw – z zawiści, z miłości, z chęci zdobycia władzy, z wyrachowania, podstępem i prawie jawnie, czary, kłamstwa, wyrzeczenie się matki, siły natury i uśmiercające siły boskie... nawet trzykrotne wydanie na siebie wyroku śmierci. Balladyna mało ma wspólnego ze współczesnym rozumieniem romantyzmu, ale jej postępowanie w dojściu na tron wybitnie oddaje charakter ludzkiej duszy. Trzymając w napięciu aktorzy doskonale przedstawili losy bohaterów dramatu.

zdjęcie źródłowe: www.narodowyteatredukacji.pl/galeria/balladyna/

tekst i zdjęcia: Paweł Olejarczyk