Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska kojarzona jest w szkole głównie z poezją intelektualną i dojrzałą, z poezją egzystencjalną, w której pisze o swoim zadziwieniu światem. Mało kto jednak pamięta, że noblistka miała ogromne poczucie humoru, a ze swoimi przyjaciółmi potrafiła się bawić jak dziecko.

Pisała do swoich przyjaciół zabawne listy, które dopiero po śmierci poetki zostały wydane drukiem. Uwielbiała też obdarowywać ich różnymi przedmiotami niekoniecznie przydatnymi i użytecznymi, ale śmiesznymi i często wykonanymi przez nią samą. W 2023 roku przypada 100. Rocznica urodzin Noblistki. To właśnie z tej przyczyny jej postać została wybrana przez Senat RP na Patronkę 2023 Roku. Senatorom chodziło o popularyzację wśród uczniów postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości w 100. rocznicę urodzin poetki i ukazanie dokonań osoby, która odniosła duży sukces w kraju i za granicą. Rok Wisławy Szymborskiej został ustanowiony także po to, że będzie to doskonała okazja do pełniejszego zaprezentowania postaci poetki, jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. W uchwale senatorowie podkreślili, że o doniosłości literackiego dorobku poetki świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że ma ona wciąż wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. „Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem” – napisali senatorowie. Przypominają też, że w 1996 r. Wisława Szymborska otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Uczniowie klasy 6 c zapoznali się z sylwetką i twórczością poetycką Wisławy Szymborskiej na zajęciach przeprowadzonych w Bibliotece Pedagogicznej w Sanoku.14 lutego w czytelni podczas prezentacji multimedialnej poznali biografię poetki, oraz różne ciekawostki z jej życia. Dowiedzieli się, że Wisława Szymborska to laureatka literackiej nagrody Nobla. Osoba bardzo skromna i ceniąca przede wszystkim spokój. Była wspaniałą kobietą, która nie przepadała za wywiadami, celebracją i dużymi imprezami, w których musiała uczestniczyć. Źle znosiła wszelkie ostentacje, którym musiała stawić czoła. Gdy została Laureatką Nagrody Nobla, mówiła, że podczas miesiąca musiała udzielić tyle wywiadów ile nie udzieliła przez całe swoje życie. Zyskała światową popularność, lecz nigdy nie obnosiła się z tym.  Po raz kolejny informacjami z życia poetki podzielił się z młodzieżą jej osobisty sekretarz, Michał Rusinek podczas spotkania na Teamsie w dniu 21 lutego. Opowiadał przede wszystkim o działalności Fundacji imienia poetki. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku. Testament przez nią zostawiony nakazywał założenie fundacji, która zostanie nazwana jej imieniem. W jej zarządzie, zgodnie z wolą pisarki zasiadają Teresa Walas, Michał Rusinek oraz Marek Bukowski. W roku 100. rocznicy jej urodzin fundacja przygotowała wiele imprez z tej okazji.

oprac. Renata Adamska