Klockowa baza na Księżycu

Od powstania cywilizacji ludzie zawsze spoglądali w gwiazdy. Dzisiaj w świecie nauki najczęściej dochodzi do dyskusji o wyprawie na Marsa. Taka misja ma być zrealizowana do 2029 roku. Natomiast warto spojrzeć bliżej – na Księżyc. Uczniowie zapoznali się z teleskopem, urządzeniem służącym do obserwacji odległych obiektów. Dzięki widocznemu na zdjęciu niżej modelu jesteśmy w stanie dostrzec góry, kratery oraz zbudowane z lawy bazaltowej morza księżycowe. Temperatura na Księżycu osiąga ekstremalne wartości; od około  –190oC do +140oC. Uczniowie mając podstawowe informacje w kreatywny sposób zbudowali model bazy księżycowej z klocków. W swojej pracy uwzględnili moduły mieszkalne, systemy zaopatrzenia w wodę i dystrybucji tlenu oraz kino. Ważną częścią bazy był ogród botaniczny. Spędzając kreatywnie czas na zajęciach pozalekcyjnych z kółka geograficznego analizowali kolejne kroki, uczyli się logicznego myślenia oraz elementów projektowania.

Paweł Olejarczyk