Zostali w górach

13 grudnia po raz kolejny spotkaliśmy się w czytelni biblioteki pedagogicznej na cyklu spotkań poświęconych Sylwetkom Patronów 2022 roku...

Tym razem odbyły się zajęcia dla klasy 6c mające na celu przybliżenie sylwetki  niezwykłej kobiety, himalaistki i wybitnej alpinistki – Wandy Rutkiewicz. Jest ona jednym z patronów mijającego roku. W 30. rocznicę jej śmierci Sejm postanowił oddać hołd tej jednej z najwybitniejszych himalaistek świata. Wanda Rutkiewicz  była kobietą, która jako pierwsza Europejka zdobyła najwyższą górę świata – Mount Everest i jako pierwsza kobieta szczyt K2. Zawsze była odważna, nieustraszona i ambitna w dążeniu do osiągnięcia swoich celów. W polskiej kulturze, tak Mount Everest, jak i himalaizm, zajmują bardzo ważne miejsce. Polscy himalaiści od lat stanowią światową elitę. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka to pierwsi na świecie zdobywcy zimowych szczytów. Prezentacja wykorzystana na zajęciach w bibliotece pokazała również sylwetkę Macieja Berbeki oraz Tomasza Mackiewicza. Wymienieni himalaiści obok Wandy Rutkiewicz należą do czołówki światowego alpinizmu. Ostatnie tragiczne wydarzenia na Broad Peak i śmierć polskich himalaistów wiele mówią czym jest wspinaczka wysokogórska i sporty ekstremalne, gdzie przebiega granica poświęcenia, dążenia do celu i na czym polega odpowiedzialność. Wspinaczka daje poczucie szczęścia i miłości do gór, daje poczucie wolności.

Renata Adamska